Farbanje kose kod muškaraca

    Slični članci

    I naši mali doprinosi mogu za nekog predstavljati veliku pomoć

    Photo : Jakov Simović. „Moram da naglasim da nikad nisam...

    Top Job 2024 -Sajam zapošljavanja

        Spremite se da unapredite svoju karijeru na događaju TOP...

    Koliko se kreću plate sobarica na Jadranu

      Evo polako turistička sezona na Jadranu počinje pomama za...

    ODRŽANA SEDAMNAESTA DODELA VIRTUS NAGRADA ZA FILANTROPIJU

    Od dobrog dela do velikog uticaja  –Trag fondacija još...

    Podeli

    Na nedavno završenom Svetskom fudbalskom prvenstvu u Kataru mogla se videti navalna linija reprezentacije Brazila ofarbana u plavo. Nešto slično, ali u kompletnom sastavu, uradila je reprezentacija Rumunije pre 24 godine u Francuskoj. Ovo je samo još samo jedan u nizu pokazatelja da ni muškarci nemaju problem sa farbanjem kose, baš kao ni pripadnice nežnijeg pola.

    Stane kose je indirektan pokazatelj zdravlja same osobe, a stanje frizure pokazuje koliko odgovorno pristupa brizi o sebi i stvaranju slike o sebi, popularnog imidža. Iako su se ranija pitanja o nezi kose odnosila uglavnom samo na žene, danas mnogi muškarci farbaju kosu kako bi sakrili sedu kosu ili mutnu, neujednačenu boju.

    Pored fudbalera, mnoge televizijske zvezde, uspešne ličnosti i medijski ljudi koriste farbe za kosu. Cilj nije toliko važan, koliko je čoveku potrebno farbanje, bilo da se radi o promeni imidža ili kamuflaže sede kose. Najvažniji je besprekoran izgled kose, odnosno kranji rezultat. Da bi se to valjano učinilo, potrebno je izabrati odgovarajuću marku i boju, kao i pravilno izvesti čitav postupak farbanja.

    Istorija muške farbe za kosu

    Farbanje kod muškaraca seže u daleku prošlost i to još pre tri hiljade godina, kada su asirski travari koristili biljke za promenu nijanse kose. U davna vremena ovaj postupak se sprovodio samo da bi se ukazalo na poseban status osobe koja se farba, a ponekad su u pitanju bili sveti postupci. Egipćani su koristili kanu ili kohl da potamne boju svoje kose, pokazujući tako svoj status.

    Grci su svoju individualnost isticali pepeljastim i zlatnim nijansama, koristeći aromatične pudere koji su kosi davali sjaj. Plava boja kose je veoma bila cenjena u starom Rimu, kada je posvetljivanje muške kose bilo moguće uz pomoć dunje i jasena ili se kosa satima držala na direktnoj sunčevoj svetlosti.

    Zahvaljujući engleskoj kraljici Elizabeti Prvoj, mnogi njeni sledbenici i podanici su svoju kosu farbali u bakarnu boju. U devetnaestom veku postale su popularne svetle kovrdže, dok je vodonik peroksid prvi put upotrebljen kao sjaj za kosu 1867. godine. Do danas je ova tehnika samo poboljšana i dopunjena drugim tehnologijama, ali je i dalje u osnovi bojenja kose.

    Prednosti i mane farbe za kosu

    Muško farbanje kose može da bude svrsishodno, ali se treba upoznati i sa svim prednostima i nedostacima ovog postupka. Kriterijumi koji bi išli u prilog prednostima farbanja bili bi, pre svega, prikrivanje sedih dlaka i podmlađivanje izgleda, nagla promena imidža, davanje kosi bogate nijanse bliske njenoj izvornoj boji, kao i uvek povećano samopouzdanje.

    Nasuprot tako značajnim prednostima muškog farbanja kose, stoje i neki nedostaci. Neke boje mogu da budu stresne za kosu usled hemijskih komponenti koje sadrže. Kosa tako može da postane suva, lomljiva i sklona opadanju. Zato treba pažljivo birati odgovarajuću farbu za kosu. Kao neželjeni efekti mogu se javiti iritacija kože glave ili perut.

    Trajanje bojanja raznim farbama

    Muško farbanje kose, uopšte uzev, može da traje od nekoliko minuta do pola sata, u zavisnosti od odabrane boje i očekivanog rezultata. Boje bez amonijaka mogu da se drže do 30 minuta, u zavisnosti od željenog stepena zaštićenosti kose pigmentom. Ako je reč o bojama sa amonijakom, sama kompozicija na kosi se drži između petnaest i dvadeset i pet minuta, uzevši u obzir vremenski interval koji je bio potreban za samo nanošenje boje. Mnogi popularni brendovi boja za kosu nude krem boje, pene i gelove koje je potrebno držati na kosi svega pet do petnaest minuta, a zatim isprati. Otporne boje ne zahtevaju dugotrajno izlaganje, kako bi se struktura kose zaštitila od dužeg kontakta sa sastavom kozmetičkog proizvoda.

    Kako odabrati pravu boju

    Muškarci uglavnom nisu skloni tome da radikalno menjaju boju kose, kako se ne bi šokiralo društvo, pa biraju nijanse koje su u većini slučajeva bliske njihovoj izvornoj boji. Tako su i palete boja za muškarce ograničene na šest do osam nijansi. To su crna, nekoliko opcija za smeđe i svetlosmeđe tonove. Prilikom odabira boje treba se obratiti pažnja određene stvari:

    Gruboj, gustoj i jakoj kosi više odgovara klasična krema za farbanje, koja se gusto nanosi na kosu i odlično deluje na sede vlasi.

    Oštećenoj i retkoj kosi najviše odgovara nanošenje gel boje. Lagana tekstura se idealno raspoređuje i stoji samo desetak minuta.

    Kosi kojoj nedostaje sjaj izvorne boje najviše odgovara tonirani šampon. Može se koristiti umesto uobičajenog sredstva za pranje kose.

    spot_img
    Prethodni članak
    Sledeći članak