Dekodiranje ili otključavanje mobilnih telefona je proces uklanjanja šifre, operatera ili korisnika, nakon koga se mobilni telefon može koristiti sa SIM karticom bilo kog mobilnog operatera.
Ukoliko je telefon „zaključan na mrežu“, tj. radi sa karticama samo jednog operatera, znači da je verovatno kupljen na ugovor ili u paketu. Ukoliko je korisnik potpisao ugovor sa jednim operaterom i od tog operatera dobio mobilni telefon, neće moći da ga koristi sa SIM karticom drugog operatera.
Vrste dekodiranja mobilnog telefona
Gotovo svaki servis mobilnih telefona u svojoj ponudi ima dekodiranje uređaja. Cene dekodiranja variraju od modela do modela, i može iznositi od par stotina dinara za modele poput Alkatela, do nešto manje od 200 evra za neke novije Samsungove modele. Cena zavisi od više faktora, kao što je, između ostalog, i proizvođač i model mobilnog telefona, vreme potrebno da se taj aparat otključa i uređaja koji se koriste u samom postupku. Dekodiranjem pojedinih modela gubi se garancija na aparat, zato je pre dekodiranja poželjno raspitati se kod određenog servisera da li dati uređaj spada u tu grupu.
Druga vrsta dekodiranja obuhvata uklanjanje korisničkih šifri. Ako telefon traži da se unese šifra, Gugl nalog, otisak prsta ili šablon, čega korisnik ne može da se seti, ili ga je aktiviro prethodni vlasnik, takođe je neophodno otključavanje kako bi nesmetano mogle da se koriste sve funkcije telefona. Ovakav vid dekodiranja uglavnom podrazumeva i brisanje svih podataka iz telefona i vraćanje na početna fabrička podešavanja. Postoje neki modeli na kojima je moguće ukloniti šifru, a sačuvati podatke korisnika.
U većini slučajeva dekodiranje se obavlja na licu mesta i ne traje duže od 10 minuta. Takođe, postoji opcija otključavanja pojedinih modela koja ne iziskuje vlasnikov dolazak do servisa. U tom slučaju, korisnik šalje ime i serijski broj telefona, koji se nalazi na nalepnici, uglavnom ispod baterije uređaja, a moguće ga je pročitati i jednostavnim ukucavanjem #06# na tastaturi uključenog uređaja bez SIM kartice. Kod većine servisera uobičajeno je da korisnik izvrši uplatu, a oni potom mušterijama javljaju kod za otključavanje, koji se potom unosi u telefon.
Da li dekodiranje šteti mobilnom telefonu?
Sam proces dekodiranja ne oštećuje telefon, niti se njime gube neke od funkciija. Otključavanje mobilnih telefona je legalan postupak u Srbiji, kupac telefona ima zakonsko pravo da uređaj modifikuje po svojoj želji.
Postoji i treći način dekodiranja telefona. U pitanju je takozvano „softversko otključavanje“, koje je bezbedno, sigurno i trajno, ako se gradi sa boksovima. Boksovi su uređaji koje imaju servisi mobilnih telefona. Koriste se prilikom dekodiranja većeg broja uređaja. Rade tako što menjaju određene sistemske fajlove u telefonu i na taj način dekodiraju telefon. Upravo je ovo najčešći način dekodiranja Android telefona. Ovaj način dekodiranja je jeftiniji u odnosu na fabričke kodove.
Šta dekodiranje nije
Ljudi često mešaju dekodiranje sa običnim uklanjanjem korisničkih šifri. Često se dešava da korisnik ne zna Gugl nalog na Android telefonu. Ili je zaboravio šifru, patern ili je tu otisak prsta bivšeg vlasnika, ukoliko je telefon polovan. Iako uklanjanje Gugl naloga tehnički nije dekodiranje, danas se sve više misli na ovu mogućnost, kada se govori o dekodiranju telefona. I ovo brisanje podrazumeva vraćanje na fabričke podatke.