Photo by: https://unsplash.com/photos/pN140LY8wn8
Na prvi pomen fizikalne terapije ljudima kod nas pada na pamet odlazak u državnu ustanovu, gde je pitanje da li će uopšte dobiti termin za terapiju, da se ne govori o tome koji će biti i kvalitet i intenzitet tih terapija. Iako nam dobrih stručnjaka ne nedostaje, kada nam zatreba fizikalna terapija, često ne možemo da se oslonimo na dom zdravlja. S druge strane, ima toliko privatnih centara koji su usko specijalizovani za fizikalnu terapiju da nije nimalo lako odlučiti se kome se prikloniti.
Sama fizikalna terapija podrazumeva lečenje bola, odnosno njegovog uzroka pomoću različitih vrsta energije. Potrebna je u mnogim situacijama, i primenjiva u najvećem broju slučajeva kada ljudi pate od određenih tegoba kičme, kostiju i mišića, naročito ako je prethodila neka manja ili veća povreda. Tu je, naravno, pre svega ono što čovek može i sam od sebe da uradi, a to je vežba.
Vežbanje kao osnova
Kada je pacijent pokretan, gotovo neizostavan deo fizikalne terapije jeste sprovođenje vežbi u prisustvu fizijatra. Naime, fizijatar, u zavisnosti od problema koji treba da se sanira, pravi kombinaciju vežbi istezanja i jačanja, koje su obavezne kada se treba povećati pokretljivost nakon povreda ili bola usled degenerativnih promena. Bol u leđima, kao jedan od najčešćih koje se javljaju i bez povrede, fizikalbna terapija može uspešno da reši. Međutim, neophodno je vežbe primenjivati i nakon završetka planirane terapije, odnosno uvrstiti je u svakodnevnu rutinu.
Fizikalna terapija Beograd – terapije strujom, magnetom, toplotom, laserom, ultrazvukom…
Za početak i rešavanje akutnog bola, fizijatri određuju i različite metode terapije u kojima pacijent ne učestvuje aktivno, odnosno terapija podrazumeva različitu aparaturu. Fizikalna terapija Beograd nudi gotovo bezbroj opcija. Navedimo samo neke od njih, koje su najzastupljenije. Terapija električnim talasima oslobađa pogošeno mesto bola i otoka, a poboljšava i cirkulaciju, što se naročito preporučuje nakon preloma i u terapiji bolnih leđa. Terapija magnetnim talasima naročito je uspešna kod različitih oboljenja kostiju, a posebno je blagotvorna za žene u menopauzi, kod kojih je povećana šansa za oboljevanje od osteoporoze. Termoterapija koristi toplotu kao način da se tegobe ublaže i otklone, što može da bude i lečenje termalnim vodama i blatom (naravno, u banjama koje su specijalizovane za određene bolesti), kao i pomoću toplotnih lampi. Za mišiće se preporučuje terapija ultrazvučnim talasima, što se, na primer, kod sportista najčešće primenjuje. Terapija laserom obuhvata najčešće lečenje bola u vratu i lumbalnom delu leđa, i najpribližnija je toplotnoj terapiji.
Photo by: https://unsplash.com/photos/PuuP2OEYqWk
Samo uz kombinaciju do dugotrajnih rešenja
Da bi bila uspešna, fizikalna terapija ne samo da mora da traje određeno vreme, nego i mora da se sprovodi u prvo vreme obavezno pod nadzorom. Takošđe, u zavisnosti od vrste oboljenja i povrede, određuje se i broj terapija, i vremenski razmak između njih, kao i njihov intenzitet. Najčešće se kombinuju makar dve metode kako bi se postigao optimalan rezultat. Kineziterapija, koja se zasniva na pokretu, jeste baza, na koju se dodaje aparatima. Takođe, pošto se organizam brzo navikava na određene tretmane, potrebno je praviti i različite kombinacije, naročito kada je predvišeno da terapija duže traje.